Barış Çelik Doğal Bir Dünya İçin Doğal Gazı Seçin
Yazı Detayı
17 Aralık 2016 - Cumartesi 13:57
 
Doğal Bir Dünya İçin Doğal Gazı Seçin
Barış Çelik
baris_0507@hotmail.com
 
 

Şu günlerde evde, ofiste ve çoğu sohbette belki en çok konuşulan konu;

 

Doğalgaz faturan kaç para geldi?

 

Peki, hayatımıza bu denli giren doğalgaz nedir hiç düşündünüz mü?

 

Doğalgaz nedir?

Doğalgaz, milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşamış bitki ve hayvanların yer kabuğu katmaları arasında sıcaklık ve basınca maruz kalarak dönüşüme uğramış büyük oranda metan gazı içeren fosil bir yakıttır. Bu doğal kaynak zehirsiz, kokusuz, renksiz ve yoğunluk itibari ile havadan hafif bir gazdır.  Fakat gaz kaçaklarının anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuna benzeyen tht (tetrahidrofen) maddesi katılarak dağıtım istasyonlarında kokulandırılmaktadır.

 

Dünya’da ve ülkemizde doğalgaz

Günümüzde doğalgazın etkileri çok uzun yıllara dayanmasa da binlerce yıl önce yaşamış insanlar tarafından aslında keşfedilmişti. Tarihte sönmeyen ateş olan insanların taptıkları şeyin maddesi alında doğalgazdı. Yer kabuğundaki çatlak ve kırıklarından yeryüzüne çıkarak bir şekilde alev alan ve sürekli yanan şey doğalgazdan başka bir şey değildi. Bunun örneklerini günümüzde de görmek mümkündür. Türkmenistan’ın ahal bölgesinde Karakum çölünün ortasında bilim adamlarının hesaba katmadıkları bazı etkilerden dolayı bir gaz kuyusu 1971 yılından beridir kontrol edilemeyen bir şekilde yanmaktadır.

 

Dünyanın en fazla kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip bölgesi, geçen yıl 79,4 trilyon metreküplük toplam rezervle İran ve ırak gibi Türkiye’nin komşu ülkelerinin de bulunduğu Ortadoğu olarak belirlendi. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (opec) tarafından yayımlanan yıllık istatistik bülteninden derlenen verilere göre, 2015'te dünyada toplam kanıtlanmış doğalgaz rezerv miktarı 201 trilyon 966 milyar metreküp olarak hesaplandı. Ortadoğu'dan sonra ikinci en büyük gaz deposu ise 65 trilyon 422 milyar metreküplük rezervle doğu Avrupa ve Avrasya bölgesi olarak dikkati çekti. Son dönemde Türkiye’nin çevresinde bulunan doğalgaz zengini ülkeler, Türkiye’nin de enerji geçiş bölgesi olarak önemini ortaya koydu.(http://www.trthaber.com)

 

Türkiye’de doğal gazın varlığı 1970 yılında Kırklareli kurumlar Bölgesi’nde tespit edilerek 1976 yılında Pınarhisar çimento Fabrikası’nda kullanılmaya başlandı. 1975 yılında Mardin çamurlu sahasında bulunan doğal gaz, 1982 yılında Mardin çimento Fabrikası’na verildi. Türkiye’de de sınırlı bir miktarda doğal gaz çıkmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Türkiye doğal gazı esas olarak Rusya ve İran’dan boru hatlarıyla, Cezayir ve Nijerya’dan sıvılaştırılmış (lng) olarak deniz yoluyla satın almaktadır. Türkiye 2014 yılında ithal ettiği doğal gazı sırasıyla şu ülkelerden temin etmiştir; Rusya 56,iran 19, Azerbaycan 9, Cezayir 9, Nijerya 7. Ayrıca Türkiye’nin gaz alım anlaşmaları ; Bakü – Tiflis Ceyhan boru hattı ,nabucco boru hattı , mavi akım projesi dir.

 

Kısaca doğalgazdan bahsetmeye çalıştım. Sonraki yazılarımda doğalgaza dair yazmaya devam edeceğim.

 
Etiketler: Doğal, Bir, Dünya, İçin, Doğal, Gazı, Seçin,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı