Reel sektör ve finans sektörü Denizli’de buluştu
Haber
05 Kasım 2018 - Pazartesi 16:45 Bu haber 1888 kez okundu
 
Reel sektör ve finans sektörü Denizli’de buluştu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulları, Denizli'de bir otelde düzenlenen "TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı"nda bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Reel sektör ve finans sektörü Denizli’de buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulları, Denizli'de bir otelde düzenlenen "TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı"nda bir araya geldi.​ Toplantıya Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp ve Meclis Üyeleri de katıldı.

 

Hafta sonu Denizli’de düzenlenen Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Başkanı ve T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İsmail Şimşek, Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yakup Şimşek, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Meclis Üyeleri Nihat Eren, Cengiz Gürcan, Niyazi Boz, Süleyman Candan, Abdullah Tezcan, Halil Aygün, Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün ve diğer oda/borsaların başkan ve meclis üyeleri ile işadamları katıldı.

 

Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, uluslararası piyasalarda ve Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler, para ve sermaye piyasalarındaki son durumla öneri ve beklentilerin değerlendirileceği kaydedildi.

 

Hisarcıklıoğlu, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'daki buluşmanın ardından Anadolu'daki ilk toplantı için Denizli'yi seçtiklerini belirtti. "Bu sıkıntılı günlerde reel sektör ile finans sektörü el ele vermek durumunda" diyen Hisarcıklıoğlu, TBB üyeleri ve banka yöneticilerinin reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indiğini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, "Biz hepimiz 'Türkiye için varız' diyoruz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, bu tümseği aşacağız biz. Bugün finans sektörü ile reel sektör ele ele verdikten sonra yapılamayacak bir şey yok. Bu sıkıntıların hepsinin geçeceğine inanıyorum. Türkiye Bankalar Birliğine bu anlayışı gösterdikleri için teşekkür etmek istiyorum."

 

TBB Başkanı Hüseyin Aydın da, "Rifat Bey, niçin burada bulunduğumuzu zaten ifade etti. Aynı gemideyiz. Reel sektör ve finans sektörü olarak son gelişmeleri birlikte değerlendireceğiz, özeleştiri yapacağız, eksik yaptıklarımızı tamamlayacağız, iyi yaptıklarımızı daha iyi yapmaya çalışacağız. Bu vesileyle güçlü iş birliğine vesile olduğu için TOBB nezdinde Sayın Başkanı tebrik ediyoruz, kendilerine teşekkür ediyoruz. Toplantımızın faydalı ve hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Yapılan konuşma ve sunumların ardından, salonda bulunan oda/borsa başkanları ve sektör temsilcileriyle soru-cevap kısmına geçildi. Toplantıda söz alan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzlap, iki ayrı soru yöneltti; “Birincisi Nefes Kredisiyle ilgili. Özellikle bankaların ilave komisyon istemeleri, hayat sigortası gibi ek hizmet satmaya çalışmaları, az miktardaki paranın mevduatta tutulmasını istemeleri ve bizim yetkimiz yok, genel müdürlüğe gidecek cevabını verdiklerinde sürecin çok fazla uzaması. Genel müdürlerimiz hazır buradayken, bu konuda kendilerinden destek istiyoruz. İkinci bir konu da, ilim ilgilendiren bir durum. İlçelerdeki Ziraat Bankalarının şahıslara verdikleri kredi limitleri oldukça düşük. Şuanda ihtiyaçları karşılamıyor. Özellikle Ziraat Bankası’nın şubedeki limitleri konusunda bir çalışma yapmasını istirham ediyorum.”

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, gerekli notun alındığını belirterek, Bankaların bu konu hakkında çalışma yapacağını bildirdi.

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Reel, sektör, ve, finans, sektörü, Denizli’de, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı