Karne Dağıtım Töreni Yapıldı
Haber
09 Haziran 2017 - Cuma 19:10 Bu haber 1485 kez okundu
 
Karne Dağıtım Töreni Yapıldı
2016 – 2017 Öğretim Yılı Kapanış ve Karne Dağıtım Töreni Şehit Akif Altay Ortaokulu'nda düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Karne Dağıtım Töreni Yapıldı

Öğretim yılının sona erdiği bugün Burdur genelinde 43 bin 823 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Karnelerini alacak öğrenciler 3 aylık uzun yaz tatilinin ardından dinlenmiş ve daha dinç bir şekilde yeni öğretim dönemine başlayacaklar.
 
 
Vali Şerif Yılmaz’ın katıldığı kapanış ve karne dağıtım törenine, programın düzenlendiği okula ismi verilen Burdurlu 15 Temmuz Şehidimiz Akif Altay’ın Annesi Fadime Altay, Eşi Gülsüm Altay, Oğlu Niyazi Altay, Kızı Aslı Altay'ın yanı sıra, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Tank Albay Cem Tuce, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, Siyasi Partilerin Temsilcileri, daire müdürleri ve veliler katıldı.
 
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram yaptı. Milletvekili Bayram Özçelik ve Vali Şerif Yılmaz’da programda konuşma yaparak öğrencilere ve velilere hitap ettiler.
 
 
Konuşmaların ardından Şehit Akif Altay Ortaokulundan 2016-2017 Öğretim yılı yıl sonu itibariyle  5., 6., 7. ve 8 sınıflar düzeyinde ağırlıklı puan ortalamasına göre dereceye giren öğrencilere ve Burdur il genelinde yapılan “Milli Birlik ve Kahramanlık” konulu “Kitap Okuma Yarışmasında” dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yılmaz, Protokol üyeleri ve Şehidimizin annesi Fadime Altay tarafından takdim edildi.
 
 
Sakarya İlkokulu folklor ekibinin Halk oyunları gösterisi ile sona eren programın ardından öğrencilere sınıflarında karneleri dağıtıldı. İlk olarak aynı binada öğretime devam eden Gazi İlkokulu 1. Sınıf öğrencilerine karneleri dağıtılırken, ardından Şehit Akif Altay Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerine karneleri dağıtıldı. Son olarak Anasınıfı öğrencilerini ziyaret eden Vali Yılmaz beraberinde şehidimizin ailesi ve protokol üyeleri ile birlikte minik öğrencilerin karne sevinçlerine ortak oldular.
 
Karne dağıtım sırasında öğrencilerle sohbet eden Vali Yılmaz, uzun bir tatile başlayacaklarını belirterek tatil süresince bol bol kitap okumalarını istedi. Ayrıca yaz tatillerini boş boş geçirmek yerine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 29 Haziranda başlayacak yaz spor okulları ve İl Müftülüğünce açılacak yaz Kur'an Kurslarına katılmalarını istedi.
 

Vali Yılmaz programda yaptığı konuşmasında; 

2016-2017 Eğitim dönemimizin sonundaki karne merasiminde birlikteyiz. Öncelikle dün Mardin’de şehit olan Hikmet kardeşimizi defnettik. Yine yıllarca ömrünü polis özel harekatında gönüllü olarak görev almak suretiyle, hala mücadelesine devam ettiğimiz PKK terör örgütü başta olmak üzere, teröristlerle mücadeleye adayan Akif Altay kardeşimiz, 15 Temmuz’da bu ülkeyi birilerine peşgeş çekmek isteyen şerefsizlerin ateşiyle şehit oldu. FETÖ’cüler Polis Özel Harakat Merkezine, milli iradenin tecelli ettiği TBMM’ye ve Devletimizin en büyük temsil makamının yeri olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine saldırdılar.
 
Bunların bir anlamı var. O yüzden okulumuza Şehit Akif Altay’ın ismi verildi. Bunu bugün hala anlamayanlar var. Bugün işgal girişimi başarılı olsaydı, burada ne şehidimizin, ne gazimizin ismi olacaktı. Atatürk’ün kurduğu bu devlet, bu cumhuriyet işgal girişimine karşı milletiyle birlikte dik durdu, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu mücadeleyi topyekün verdi ve işgal girişimini engelledik. Şehitlerimiz oldu, gazilerimiz var. Bugün hala işgal girişiminin artçıları devam ediyor, onların uşakları aynı şekilde saldırmaya devam ediyor. Ramazan ayı, Müslüman için kan dökülmeyen bir aydır.  99’u Müslüman olan ülkemizde, Ramazan günü iftar saatinde Hikmet kardeşimizi şehit ettiler. Bunların Müslümanlıkla, kürtlükle, insanlıkla alakaları yok. Bu isimleri, bu olayları unutmamamız lazım.
 
Eğitime yatırım yapılıyorsa, 100 Yıl sonrası düşünülerek yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 100 yıl sonrasının hesabı yapılarak eğitimler yapılıyor. 100 Yıl önce bu ülkeyi işgal etmek için Çanakkale’den girmeye çalışanlar, bugün aynı projelerle karşımızdalar. O yüzden bizim şehitlerimize gazilerimize minnet ve vefa borcumuz var. Onların aileleri de bizim için çok değerlidir.
 
“Burdur eğitim kenti” diyoruz. Altyapı hizmetleriyle Burdur, Türkiye’deki en iyi illerden bir tanesi. Bundan sonra fiziki alanların daha sağlıklı olması için çalışmalarımızı sürdürüp, yenilenmeyen alanlarımızı yenilemeye çalışacağız. Öğretmen arkadaşlarımız bir yıl boyunca gece gündüz demeden görevlerini yapıp öğrencilerimize eğitim verdiler. Bu kış malumunuz biraz kar yağışı nedeniyle öğrencilerimizden aşırı derecede tatil talebi geldi. Bizim önceliğimiz tatil değil, eğitimdir. Sağlıkla ilgili problemler yaşanabilecek yerlerde çocuklarımızın eğitimlerini sürdürmesi için gece gündüz İl Özel İdaremiz çalışarak yollar açık tutuldu. Bizim birinci önceliğimiz eğitim olduğu için tatil yapmadık. Bazı taşımalı eğitimden faydalanan öğrencilerimiz için tatil uyguladık. İşte tatil geldi, 3 ay doyasıya tatil yapacaksınız.
 
Burdur’da tüm velilerimiz, ‘Okul, öğrenci, veli’ üçgenini oluşturup, başarıyı sağlamışlar. Üçü birlikte aynı hedefe kilitlenirse başarıyı elde edebiliyoruz. Karnelerde eksik, kırık olabilir. Karneler sadece değerlendirmedir. Karnede eksikler varsa, görülmeyen hususlar varsa çocuklarımızın eksiklerini tamamlamak için fırsat verecektir. Bunları değerlendirilip çocukları geleceğe hazırlamak gerekir.
 
Öğrencilerimize birşeyler söylemek istiyorum; Yaz tatili gelince bütün hayatımızı sokaklarda geçirmek yok. Devletimizin açmış olduğu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde Yaz Spor Okullarımız var. Bütün çocuklarımızın burada eğitim almasını istiyoruz. Kursların Yüzme hariç, tamamı ücretsiz. Çocuklarımızın ilgi alanlarına göre değişik branşlarda spor yapma imkanları var, oyun oynama zamanları da olacak. Bu ülkede merdiven altı yerler kurup kendilerine göre din uydurdular. O uydurdukları dinle ülkeyi işgal etmeye kalkışanlar oldu. Yaz döneminde Diyanet İşleri Başkanlığımızın kontrolünde yaz kuran kurslarımız var. Bu ülkede bayrağını seven, devletini seven imanlı gençlere ihtiyacımız var. Birilerine taşeronluk yapan değil, ülkesi için çalışacak gençlere ihtiyacımız var. Hem sporla ilgili hem dini eğitimle ilgili devletin verdiği imkanlardan istifade edilmeli, merdiven altı din eğitimlerinden vatandaşlarımızın çocuklarını korumalarını istiyoruz.
 
Karne alacak tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Bugün 43 Bin 823 öğrencimiz il genelinde karne alacak, 3 bin 756 öğretmen arkadaşımıza da iyi tatiller diliyorum. 18 eylül’de buluşmak üzere hayırlı günler diliyorum diyerek konuşmasını tamamladı.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Karne, Dağıtım, Töreni, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı