Hedef 600 Sokak Hayvanı
Haber
25 Şubat 2020 - Salı 21:11 Bu haber 1172 kez okundu
 
Hedef 600 Sokak Hayvanı
Manşet Burdur
BELEDİYE Haberi
Hedef 600 Sokak Hayvanı

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversite Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ile bir araya gelerek, Burdur Kent Merkezi’nde hızla artış gösteren sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve doğal ortamlarında beslenmeleri hususunda görüştü.  


 

2020 YILINDA 600 HAYVAN KISIRLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Başkan Ercengiz, Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ile birlikte daha önce imzaladıkları Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Programı protokolünü tekrar değerlendirdiklerini belirterek, “ “kısırlaştırma ve rehabilitasyon programını, 2020 yılında hedefimiz, yıllık 600 hayvan kısırlaştırılması olarak revize ettik. Gün geçtikçe sokak hayvanlarımızın sayıları kontrolsüz çoğalıyor. Özellikle kırsal kesimden kent merkezine taşınan hayvanlar neticesinde, sokak hayvanları popülasyonunda hızlı artış meydana geldi. Bir taraftan sokak hayvanları olumsuz koşullarda yaşamakta, acı çekmekte, diğer  taraftan kent merkezimiz de bu kontrolsüz çoğalma sonucu olumsuz etkilenmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

“Beslenme Noktaları Oluşturacağız”

Bilindiği üzere gerek sosyal medyada gerekse basında yer alan haberler hayvan hakları konusunda duyarlılığın arttığını ve onlarında yaşam hakkının var olduğunun bilincine varıldığını göstermektedir. Sokak hayvanlarını barınağa toplayarak hapsetmek yerine, doğal ortamlarında daha iyi koşullarda yaşayabilmeli için, mevcut Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimiz dışında da, beslenme noktalarını oluşturarak, düzenleyeceğimiz bir plan içerisinde çalışma başlatmayı hedefliyoruz. 


 

“Vatandaşlarımızın da katkıda bulunması gerekiyor” 

Sonuçta sahipsiz hayvanların sorunlarını çözmek ve rehabilitasyonunu sağlamak belediyelerin görev alanındadır. Hayvanların acı çekmemeleri, aç ve susuz kalmamaları ve her türlü mağduriyetlerinin önlenmesi için vatandaşlarımızın da katkıda bulunması gerekiyor. Sonuç olarak dünyayı paylaştığımız bu hayvanlara iyi bakmakla yükümlüyüz.” Dedi. 

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Hedef, 600, Sokak, Hayvanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı