DemCARE Projesinin İlk Ulus Ötesi Toplantısı Yapıldı
Haber
25 Ocak 2020 - Cumartesi 09:38 Bu haber 1088 kez okundu
 
DemCARE Projesinin İlk Ulus Ötesi Toplantısı Yapıldı
Burdur Valiliği koordinatörlüğünde yürütülen Alzheimerlı Hastaların Aile Bakıcıları İçin Yeni Bakım Yöntemlerinin Geliştirilmesi Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi (DemCARE) Projesi açılış toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
DemCARE Projesinin İlk Ulus Ötesi Toplantısı Yapıldı

Gerçekleşen toplantıya başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, proje ortağı olan İspanya, Portekiz ve Slonvenya’dan gelen temsilciler katıldı. 
 
Toplantının açılışında Proje Koordinatörü Meltem Kılınç proje ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Daha sonra Sosyal İçerme ve Eğitim Derneği Başkanı İlhan Kayış, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, İspanya Oviedo Üniversitesi Temsilcisi Daniel Fernandez lanvin, Slovenya Spomincica Alzheimer Slovenija Derneği Temsilcisi David Krivec, Portekiz Assocıacao Portuguesa De Famılıarese Amıgos De Doentes De Alzheımer Apfada  Luís Durães ve Vali Hasan Şıldak konuşma yaptılar.
 
Toplantı proje ortaklarına katılım belgesi takdim edilmesiyle sona erdi. 
 
Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Burdur’un yaşlı nüfus verilerine göre, ülkemizin 6’ıncı sırasında yer aldığını işaret ederek, öncelikle, projenin konusu çok güzel, ortaklarımız bu konuda deneyimli, çok iyi niyetle yapılmış bir girişimin donanımlı bir şekilde ilerletileceği iki yıllık bir süre içinde projemizin hayırlı olmasını, başarılı olmasını temenni ediyorum. 
 
Bu tür çalışmalar, Avrupa Birliği, Erasmus+ kapsamında yapılan bu proje olsun, bunun gibi uluslararası ölçekte paydaşlara sahip olan çalışmaların çok daha verimli, çok daha zengin katkılar sağladığını düşünüyorum. Bu çalışmada da Sağlık Müdürlüğümüz, Sosyal İçerme ve Eğitim Derneğimiz, üç ülkeden gelen İspanya’dan gelen bir üniversitemiz, Slovenya ve Portekiz’den ise bu konuda faaliyet gösteren iki değerli sivil toplum kuruluşumuzun desteği ile projenin somut çıktılarının İlimizde de yansımaları olacağını düşünüyorum.
 
Konuşmalarda da ifade edildiği gibi gerçekten yüzyıl olarak baktığımızda artık 21’inci yüzyıl insan ömrünün uzaması ile birlikte yaşlanan, hayatta kalan ama bazı beyin melekelerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan insan sayısında ciddi bir artış görüyoruz. 
 
Ülkemizde Devlet kurumlarımız, bütün Bakanlıklarımız, şu anda Hükümetimizin izlediği yol ve yöntem toplumda dezavantajlı olarak tanımladığımız ki yaşlılar da bu grubun içindedir. Her türlü yönelim, onlara olan ilgi ve sunulan hizmetler noktasında her geçen gün iyiye gidilmektedir ve üst düzeyde hizmet sağlanmaktadır.
 
Dernek Başkanımız İlhan Bey’in konuşmasında da ifade ettiği gibi isim değişikliğine gitmeye de yol açan huzurevi girişiminin bir sivil toplum örgütü kapsamında gerçekleşmemiş olması tabi ki ayrı bir husus ama bu konuda şu an ihalesi de yapılmış olan ilimizde Yaşlı Bakım Merkezinin inşaatına başlanmış durumda, bu vesile ile bunu da dile getirip, bir örnekleme yaparsak, gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse diğer kurumlarımız ve ilgili birimlerimizin konuya gösterdiği özen çok açıktır.  Devlet olarak gereken, en iyi şekilde yapılmak isteniyor, yapılmak için adımlar atılıyor ama burada bizi mutlu eden asıl husus hem sivil toplum kuruluşumuz, hem devlet kurumlarımız bir araya geliyor Valiliğimizin öncülüğünde bu girişimi sağlıyor bunun da ötesinde üzerinde durulması gereken uluslararası tecrübeyi de buna eklemek suretiyle 3 farklı ülkedeki, tecrübe birikimini ve uygulama zenginliğini proje çatısı altında birleştirmiş oluyor. Asıl üzerinde durulması gereken memnuniyet verici girişim budur. 
 
Dolayısıyla çalışmanın zevkli aynı zamanda çok gerekli bir alanda yürütüleceği bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta da yine özellikle yaşlı, bakıma muhtaç insanlarımıza yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün işbirliğinde ülke genelinde evde bakım hizmetleri konusunda faaliyetleri olan bir dernekle işbirliği yaparak, yine bir pilot projeyi İlimizde uygulayacağız.
 
Burada temel hedef, evinden çıkamayan, bakıma muhtaç ki,  bunların içinde bu grubu da kapsayacak bir kitle olacaktır. Bütün bu kesimlerin, bütün ihtiyaçlarının çok yönlü olarak evinde karşılanmasına yöneliktir. Projelere önem veriyoruz, her proje yeni bir açılım, yeni bir bakış açısı, yeni bir kazanımdır. Bu itibarla emek veren, projenin hazırlığını gerçekleştiren, ortaklarımızın tespitinde ve isabetli kararla, tecrübeli ortakların projeye dahil edilmesinde seçici davranan dolayısıyla her aşamasında gayret gösteren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dernek yönetimine teşekkür ediyorum, yurtdışından aramıza katılan misafirlerimize şu ana kadar verdikleri destek ve bundan sonraki aşamalar için yine teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı olsun” dedi. 
 
 
PROJENİN DETAYLARI 
Burdur Valiliği Koordinasyonunda Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi
Stratejik Ortaklıklar Faaliyeti kapsamında hibe almaya hak kazanan kısa adı DemCARE olan
“Alzheimerlı Hastaların Aile Bakıçıları İçin Yeni Bakım Yöntemlerinin Geliştirilmesi" projesinin ilk ulus ötesi toplantısı, proje ortakları ve ilgili paydaşların katılımıyla 23-24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirildi.
DemCARE kısa adı ile yürütülecek olan projenin amacı; Alzheimer ve diğer demans hastalarının (AD) ihtiyaçlarını karşılayacak yeni yaklaşımlar geliştirmek, Alzheimerlı hastaların bakımı ve bakıcılarının yükünü hafifletmek için daha iyi stratejiler geliştirmek, alzheimerlı hastaların bakıcılarının yaşam kalitesini yükseltmek, yetişkin eğitiminin, sağlık hizmetleri bağlamında daha etkin bir şekilde nasıl geliştirilebileceğini göstermek, farklı AB ülkelerindeki farklı yaklaşımları analiz ederek bu bulguları ihtiyaç duyulan yerde kullanılmasına katkı sağlamaktır.
Proje ayrıca, projeye dayalı çalışma kültürünün kamu ve sivil toplum örgütleri nezdinde yaygınlaşması ve bu sayede AB hibe programlarından yararlanma yarışında Burdur’un bir adım daha ileriye taşınmasına da hizmet edecektir.
Proje faaliyetleri bağlamında; Söz konusu amaçlara ulaşmak için farklı tarihlerde Slovenya,
Portekiz İspanya ve Türkiye’de Ulus ötesi toplantılar gerçekleştirilecektir. Hedef kitleye yönelik Burdur'da ve Slovenya’da eğitim kursları düzenlenecektir. Aile bakıcılarına verilecek eğitim kursu (güvenlik önlemleri, unutkanlıktan kaynaklanan sorunlara alternatif çözümler, sorumluluk) ile söz konusu hastalığın evrelerini, her aşamada görülebilen olası sorunları ve bunlar ile başa çıkma yöntemleri anlatılacaktır. Hastaların yaşam kalitelerini arttırmak için çalışmalar yürütülecektir.
Projede, "AB Standartlarında Yenilikçi Bir Eğitim Müfredatti", "E-Öğrenme Modülü", "Bilgisayar Oyunları" geliştirilecektir. Bu sayede ilgili sağlık personeli, hasta ve onlara bakan hasta yakınlarına eğitim hizmeti sunulmasını, aile bakıcılarının kendilerini toplumdan soyutlamamalarını, kendilerini bakıcı olarak tanımalarını ve dijital okur yazarlıklarını geliştirmelerini, hastalar ve hasta yakınları için daha güvenli bir yaşam ortamı oluşturulmasını ve hasta yakınlarının bilgi ve beceri seviyeleri yükseltilmesini sağlayacaktır. Proje sonucunda elde edilecek söz konusu ürünler ülkemizdeki ilgili kurumlara iletilerek proje sonuçlarından faydalanmaları sağlanacaktır.
Burdur Valiliği koordinatörlüğünde 2 yıl süre ile yürütülecek projenin toplam bütçesi 146 bin 33 EURO’dur. Projede Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal İçerme ve Eğitim Derneği yerel ortak;
Slovenya'dan sivil toplum kuruluşu Spomincica Alzheimer, Portekiz’den sivil toplum kuruluşu Associacao Portuguesa De Familiarese Amigos De Doentes De Alzheimer, İspanya devlet üniversitesi Universidad De Oviedo yabancı ortak olarak yer almaktadır.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: DemCARE, Projesinin, İlk, Ulus, Ötesi, Toplantısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı