301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ekim 2017 - Pazar 17:55 Bu haber 1846 kez okundu
 
Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programı
Vali Şerif Yılmaz, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.
GÜNDEM Haberi
Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından teması ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ olarak belirlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında İl Müftülüğü tarafından program düzenlendi.
 
 
 
Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Konferans Merkezinde düzenlenen programa başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, Daire Müdürleri, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
 
 
 
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
 
 
 
Günün anlam ve önemine belirten açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hıdır Bayrak’ın ardından, Vali Yılmaz konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığının hafta kapsamında hazırladığı ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ temalı video gösterildi.
 
 
 
Programın devamında Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt tarafından konferans verildi.
 
 
 
Konferansın sonunda emekli olan din görevlilerine, başarılı din görevlilerine ve hayırsever işadamlarına Vali Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından belge ve plaket takdiminde bulunuldu.
 
 
 
Vali Yılmaz, programda yaptığı konuşmasında;
 
 
BİZ KÖKSÜZ BİR MİLLET DEĞİLİZ, BU KÖKÜ OLUŞTURAN MEDENİYETİN BELKİ DE EN BÜYÜK MİMARI, GÖVDESİ CAMİLERİMİZDİR
 
Bugün camiler ve din görevlileri haftası münasebetiyle düzenlenen konferans vesilesiyle birlikteyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu hafta kapsamından bir tema belirleyip, düzenlenen etkinliklerle bunun kamuoyunda bilinmesi, tanınması ve konuşulmasına vesile oluyor. Bu nedenle başkanımıza teşekkür ediyorum. Özellikle bu yıl ki konuya baktığımızda "Şehir, Cami ve Medeniyet" biz büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 29 Ekim 1923'Te kuruldu ama medeniyetimiz çok büyük derinliklere sahip. Uzun yıllarlardır içinde bulunduğumuz coğrafyalarda bu medeniyetimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Biz köksüz bir millet değiliz, bu kökü oluşturan medeniyetin belki de en büyük mimarı, gövdesi camilerimizdir. 
 
 
 
BUGÜN KENDİSİNİ DİN ADAMI DİYE TANITANLAR, İNSANLARI CAMİDEN UZAKLAŞTIRDILAR.
Bugün gönül coğrafyası dediğimiz yerlere gittiğimizde yönümüzü gösteren tek gösterge camilerdir. Ne yazık ki uzun dönem oralar tarumar edildi, ülkemizde de ne yazıktır, ne gariptir, ne düşünceyle yapıldığını da bilinmez ama camilerimiz depo haline getirildi. Camiler depo haline getirilirken bir medeniyet bitirildi. Bugün kendisini din adamı diye tanıtanlar, insanları camiden uzaklaştırdılar, camilere bomba atılmasına vesile oldular. Camileri kapatanlar, bomba atan insanları yetiştirdi. Camiye giden bir insanın camiye bomba atması, kurşun sıkması düşünülemez ama bu hainler bunu yaptırdılar, bunu yaptılar.Bizim medeniyetimizi değiştirdiler, genlerimizle oynadılar, kendi uydurdukları dinle amel eden insan yetiştirdiler. Bunların hiçbiri camide eğitilmedi. Çünkü cami herkese açık bir alandır. Saklı gizli bir iş yapamazsınız. Allah’ın huzurunda milletin yanında ayrı düşemezsiniz. Ama ne gariptir insanları camilerden uzaklaştıranların çoğu bunu din adına yaptılar. Cübbe giyerek, yakasız gömlek giyerek, salya sümük ağlayarak milleti kandırarak yaptılar. Biz de bunları müslüman sandık, İslami terimleri kullandıkları için İslam adına yaptığını zannettik.
 
 
 
CAMİYİ GÜZELLEŞTİREN CEMAATTİR. BİZ KENDİ İNSANINA KURŞUN SIKAN BU HAİNLER YÜZÜNDEN CEMAAT TABİRİNİ BİLE KULLANAMAZ HALE GELDİK
Caminin en önemli öğesi cemaattir. Bina olarak çok fazla anlam ifade etmiyor, camiyi güzelleştiren cemaatidir. Biz kendi insanına kurşun sıkan bu hainler yüzünden cemaat tabirini bile kullanamaz hale geldik. Biz kadim şehirlerimize, çoğu şehirlerimize baktığımızda, Medeniyetin merkezi şehir merkezlerinde ki camilerimiz olmuştur. Caminin etrafında ticarethaneler, konuklar ve mahalle aralarında mescitler vardır. Biz gerek mahallelerdeki camilerde, gerek çıkmaz sokaklarda birlikte yaşadık. Komşu komşuya yardıma muhtaçlığı, görüyorduk. Camiye gelmediğinde hastalık mı var, işi mi var görünüyordu. Biz geniş yerlere yayılmaya başlayınca, apartmanlarda birbirimizi tanımaz olduk, kimin aç kimin tok olduğunu bilemez olduk. Biz kadim medeniyetimizin, milletimizin kültüründen uzaklaştık. Şehirlerimizin çoğunda kimlik kalmadı. Binalar çok iyi olabilir, yüksek katlı evler olabilir ama şehirler kültürlerinin özelliğini taşıyamaz oldu. Yüksek katlar yapıp kibrit kutusu gibi apartmanlar diktik. Bizim kendi kültürümüzün medeniyetimizin bize bıraktığı değerler var, örneklerde var.  Ama camiyi kapatan, camileri depo yapan zihniyetin ürettiği nesil, bizi kendi kültürümüzün ötesinde belli yerlerin yaşam şekli ve şartlarını bize dayatmaya başladı. Biz o kültürle bugün bu hale geldik. Şehrimize, kültürümüze, medeniyetimize sahip çıkarsak bunu içimizde hissederek yaşayabilirsek, sıkıntılarımızın büyük bir kısmını yaşamayacağımızı düşünüyorum. 
 
 
 
CAMİLER SADECE EZAN OKUNDUĞUNDA NAMAZ KILINIP ÇIKILACAK BİR YER GİBİ DÜŞÜNÜLMEMESİ LAZIM.
Şehirlerin kimlik kazanması için de camilerin açık olması lazım. Camiler sadece ezan okunduğunda namaz kılınıp çıkılacak bir yer gibi düşünülmemesi lazım. Namaz her yerde kılınabiliyor o zaman camiye ne ihtiyaç var denilir? Demek ki caminin namaz kılmanın ötesinde farklı fonksiyonları var. Bunu görmemiz, camileri kullanmamız gerekiyor. Belli bir nesil camide çocuklar konuşmasın, gelmesin dedi. Peygamber efendimiz namaz kılarken sırtına çıkan torunları düşmesin diye secdeden kalkmadı. Demek ki çocuklar camiye gelebiliyor, oyun da oynayabiliyor. Bizi yıllarca camilerden kovdular. Bu etkinlikler sorunların konuşulmasına, tartışılmasına ve kadim kültürümüzün, medeniyetimizin vücut bulmasına vesile olur diliyorum” dedi. 
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Camiler, ve, Din, Görevlileri, Haftası, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı