301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 10:57 Bu haber 1683 kez okundu
 
Beslenme Dostu Okullar Sertifikalarını Aldı
Vali Hasan Şıldak, İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Beslenme Dostu Okul” projesinin sertifika dağıtım törenine katıldı.
GÜNDEM Haberi
Beslenme Dostu Okullar Sertifikalarını Aldı

Vali Hasan Şıldak, İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Beslenme Dostu Okul” projesinin sertifika dağıtım törenine katıldı.
 
Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören'in açılış konuşması ve "Beslenme Dostu Okul" projesi hakkında yapılan sunumla devam eden programda Vali Hasan Şıldak bir konuşma yaptı.
 
Konuşmanın ardından Valimiz ve protokol tarafından “Beslenme Dostu Okul” belgesini almaya hak kazanan okullara sertifikaları dağıtıldı.
 
Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen törenin sonrası Vali Hasan Şıldak okul bahçesinde öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtırken ayrıca Muharrem ayı dolayısıyla Aşure ikramında bulunuldu.
 
 
Vali Hasan Şıldak sertifika töreninde yaptığı konuşmada; “Bu proje sağlık açısından son derece önemli bir projedir. Çocuklarımızın, gençlerimizin okulda sağlıklı şartlarda ve iyi beslenme koşullarında eğitimlerini devam ettirmeleri bakımından önemli bir proje hayata geçirilmiş. Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen ve ilimizde de görüldüğü üzere sonuçları alınan ve toplam sayısı 27’ye ulaşan "Beslenme Dostu Okulumuzla" projenin yoğun bir ilgi gördüğü de anlaşılıyor. Tabi sağlık ve sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi okul çağlarından başlayarak, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul eğitim düzeyinde çocuklarımızın, gençlerimizin hem hijyen koşullarına sahip ortamlarda, hem de dengeli ve yeterli olarak beslenebilmeleri kuşkusuz büyük öneme sahip.
 
Görüldüğü gibi beyaz bayrak elde edebilmek bile daha kolay. Bu proje şartlarını sağlamak ve beslenme dostu okul unvanını kazanabilmenin daha zor olduğu görülüyor. Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın beyaz bayrak iş birliği protokolü ile eğitim kurumlarına temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi bu projeyle ise yapılan işbirliği protokolü ile ülke genelinde milli eğitim bünyesindeki bütün okulların sağlıklı beslenme, hareketli bireylerle teşvik edilmesi bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amaçlanıyor. Konuyu önemseyip her iki müdürlüğümüzün de üzerinde durduğunu görüyoruz.
 
Çağın en büyük hastalığı obezite. Gelişmiş toplumlarda görülen, yoğun ve hızlı bir şekilde obezleşme yaşanıyor. Çünkü hareketli değiliz. Çocuklarımızda da bu tür emareler görülüyor. Hareket, sağlıklı beslenme ve en önemlisi fast foodtan  uzak durma temel koşul olmalı, bunu başaracağız ve bunun için de okullarımızda bu önemli proje dahil edilmiş. Çalışmak çok güzel, devamını sağlayıp 27 sayımızı, bu eğitim öğretim yılında inşallah 57’lere, 67’lere taşımak hedefimiz olmalı.
 
Bütün emeği geçenleri, her iki müdürlüğümüzü, ilgili personelimizi tebrik ediyorum. Bu yıl hak kazanan 19 okulumuzun yöneticilerini bütün öğretmenlerimizi, destek veren personelimizi ve aynı zamanda velilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum hayırlı olsun” dedi.
Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Beslenme, Dostu, Okullar, Sertifikalarını, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı