301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 14:20 Bu haber 2450 kez okundu
 
Başkan Demir, Canlı Yayında Soruları Cevapladı
Burdur Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi İbrahim Demir, ‘Gündem ve 7 Soru’ programında, çalışmaları ve hizmetleri anlattı.Toprak tahlilinin önemini anlatan Başkan Demir, çiftçilere çağrıda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Başkan Demir, Canlı Yayında Soruları Cevapladı

Burdur Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi İbrahim Demir, Burdur Radyosu, Çağdaş Burdur Gazetesi ve Manşet Burdur işbirliğinde gerçekleştirilen “Gündem ve 7 Soru” programına konuk oldu. Burdur Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Serkan Şimşek’in sunuculuğunu yaptığı programda, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir’e, Ziraat Odası genel Sekreteri Gökhan Yeşilyurt eşlik etti.

 


Programın başlangıcında Burdurlu üreticileri selamlayan Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, “2015 yılındaki seçimlere girdik kazandık ve ziraat mühendisi olmam sebebiyle aday olmuştum. Öncelikle üreten kesim, zorluklara göğüs geren ve her zaman bu zorlukların üstesinden, zorluklara boyun eğmeyen ve üreten, büyük fedakarlık gösteren, doğa ile mücadele eden, elini, emeğini, ekmeğini yiyen, devlete yük olmayan, aynı zamanda ürettiği ile birlikte ülkemize katma değer sağlayan üreten çiftçilerimize selam, saygı ve hürmetlerimi gönderiyorum” dedi.

 

 

“ÇİFTÇİNİN DERDİNE DERMAN OLMAK LAZIM”


Göreve başladıkları süreci anlatan Başkan Demir, “2015 yılında ziraat mühendisi olarak çiftçiye faydalı olabileceğimi düşündüğümden aday oldum, Allah’ım bize nasip etti ve seçimi kazandık.  O günlerde, odaya geldiğimizde baktık ki oda gerçekten içler acısı bir durumda, çiftçiler geliyor, bu oda ne iş yapıyor, beni en üzen konu budur, oda ne iş yaptığı sorusudur. Bu bizi çok etkiledi, biz hemen kolları sıvadık, biz ne yapabilir, çiftçi biz sorduğu zaman, sayın çiftçim, burası senin kuruluşun bizde şu hizmetleri yapıyoruz diyebilmek için ilk etapta personeli dizayn ettik, personel gelen çiftçiye en iyi şekilde hizmet etsin, onun sorunlarını dinlesin, çözsün, çiftçimiz yazamıyorsa yazsın, okuyamıyorsa okusun, ona yön versin, bunları sağladık ve genel sekreter olarak Gökhan Yeşilyurt’u getirdik. Sağ olsun arkadaşım da çok iyi bir çalışma yaptık, çalışmalar neticesinde ilk etapta çiftçi, odadan çok memnun bir şekilde ayrılmaya başladı. Sırf bununla iş bitmiyor. Hizmet yapmak lazım, çiftçinin derdine derman olmak lazım” dedi.

 

 

TİGEM BAŞBAYİLİĞİ İLE SERTİFİKALI TOHUM


Burdur Ziraat Odasının hizmetlerini dile getiren Başkan Demir, “Hizmetlerimiz içinde ilk etapta hemen TİGEM başbayiliğine müracaat ettik.  Ankara’ya gittik, TİGEM’le görüşmeler yaptık ve Burdur Ziraat Odasını TİGEM başbayisi yaptık. Bu çok önemliydi, ben bir ziraat mühendisi olarak her zaman buna önem verdim çünkü olmazsa olmaz tohumdur yani sen çiftçiye en iyi ve orijinal tohumu sağladığın zaman üretimin ana unsurunu ona temin etmiş olursun bu ana unsur etrafında çiftçi kendini yenilemeye gayret gösterir. Çiftçilerimiz her zaman söyler ki bu fiyat istikrarsızlığı konusunda, tohumu 1.70’e alıyorum, sattığım ürün 800-900 fiyatlar, bu iyi bir şey değil, içler acısıdır. Onlara yürekten katılıyorum, haklılar çünkü maliyetler çok yükse, maliyetler yüksek olduğu bir ortamda üretimde var olabilmek ben de buradayım diyebilmek gerçekten çok zordur. Hükümet yetkililerine de seslenmek istiyorum ki, çiftçimiz üretiyor buna bir destek kolaylıklar yapmalı, biz büyük bir devletiz, hükümetimizde çiftçimize tohum desteği sağlıyor, aynı zamanda sattığı ürünlerden müstahsil makbuzu karşılığında da bir destek alıyorlar. Bunları çiftçimiz kullanması lazımdır. Bu konuda çiftçimizi ben yeterli bilgilendirilmediğini düşünerek, özellikle çalışanlarımıza söylüyoruz ki çiftçimiz sertifikalı tohum aldığı zaman, bunun faturasını, sertifikası, Tarım İl Müdürlüklerine ibra ettiği zaman bunlardan destek aldığını bilmelidir. Daha sonra üretim sezonunda sattığı ürünler karşılığındaki verdiği firmalardan müstahsil makbuzunu alıp, aynı şekilde bunu da Tarım İl Müdürlüklerine vermeli ki, bu desteklerden yararlansın, yararlandığı zaman maliyetlerde az veya çok düşüş oluyor. Tohum konusunu şu an da tam çözemedik ama 3 yıldır TİGEM’in başbayisi olduğumuzdan dolayı bu tohum işine çok önem veriyoruz ve çiftçiye en kaliteli, orijinal kademedeki tohumları temin ediyoruz. İlk yıla göre, başladığımızda tabi çiftçi Ziraat Odasının önceki dönemlerde böyle bir hizmeti bilmediğinden talep azdı ama daha sonra biz göreve geldikten sonra bunu çiftçi öğrenci ve odamızda aşırı bir talep oldu. Bu yıl yüzde yüz bir artış var” dedi.

 

 

TOPRAK TAHLİLİ 40 TL


Ziraat Odasının toprak analizi hizmeti hakkında bilgi veren Başkan Demir, “Ben 30 yılı devirmiş bir ziraat mühendisi olduğum için adaylığımı ondan koydum, ben bu memleketin çocuğuyum. Bu memlekete nasıl hizmet edebiliriz. Bir yerden tutmak lazımdır. Ziraat odaları da sadece çiftçiden belge alıp, ona bir belge alıp, karşılılığında aldığı parayla devam etsin istemiyorum. Biz şimdi ziraat odası başkanı ziraat mühendisi bundan güzel bir şey olamaz, çiftçi bunu çok rahat görebiliyor. Kendisiyle nasıl ilgilenildiğini görüyorlar. Toprak tahlili, seçimlerde bu konu gündeme gelmişti. Hiç yapılmayan bir şeyi, yalanla, dolanla, işte toprak tahlili yapılır, yapılmıyormuş, geldik gördük, biz laboratuvarımız da var ama yeni sisteme ayak uydurmak için dünyada kendini kanıtlamış bir firma ile anlaşma yaptık, bu firmanın neticesinde şahıs kendi götürdüğü zaman 130 TL, bu yıl ki 150 TL ama biz bunu 40 TL ile çözdük, bir çiftçi tarlasından toprağını getirdiği zaman 40 TL’ye tahlilini yaptırıyor ve ödeme neticesinde tahlilimizden azot, fosfor, mikro elementlerden kükürdüne kadar bütün ayrıcalıkları tahlilde görebiliyorsun” diye konuştu.

 

 

TOPRAK TAHLİLİNİN ÖNEMİ


Toprak tahlili yaptırmanın önemini anlatan Başkan İbrahim Demir, "Toprak tahlili gerçekten çok önemli bir şey, çiftçimiz toprağını tahlil ettirmeli, tahlil neticesinde de benim toprağımın karakteri, içindeki besin maddeleri nedir, bunları görmelidir. Bunun neticesinde ziraat mühendisi arkadaşlarıma gidip, bu tahlili okutturmalı, biz odada bunu yapıyoruz ama dışarıdaki meslektaşlarımızı da bunu okutturun, toprağın PH’sini, içindeki elementler ne, toprağın fakirliği ve zenginliği nedir, bu toprağın yapısı nedir, bunları bilerek, ben bu toprakta hangi ürünü yetiştirirsen karlı olurum, bu neticeye varabilir. Bunu vardıktan sonra toprağın yapısını bilen bir çiftçi, kiraz dikilemeyecek bir yere ceviz diker, ceviz dikilemeyecek yere kiraz diker, yani burada toprağına göre yetiştireceği ürünü belirler aynı zamanda, topraktaki eksik, olmazsa olmaz elementler var. Demir mesela, demir vitamini noksan olan bir toprakta verim elde etmek çok zordur. Bundan sonra PH’sı yani toprağın tansiyonu, tansiyonu yüksek mi alçak mı, nötr mü, bunu bildiği zaman gübrelemeyi buna göre yapar, tuzluluğu çok önemli mesela, benim toprağım tuzlu neden tuzlu, senin sulama suyun tuzlu, sen suladıkça toprağını tuzlamışsın, neden fazla gübre atarak, toprağını tuzlanırmışsın. Gübreler bir yerde tuzdur.  örneğin, azot, fosfor, potasyum tuzları, aşırı yüklemelerde biz toprağımızı tozlandırıyoruz. Buradan ne sonuç çıkıyor, güzel topraklarımızı biz mahvediyoruz, bitiriyoruz. Bu8nun için toprak tahlili yaptırıp, topraktaki besin maddelerine göre, eksikliğine ve çokluğuna göre gübreleme yapıp, toprağın yapısına göre ürün yetiştirilmesi lazım ki, bu topraktaki yetişen ürünler, bir toprakta çinko yoksa ürettiği ürünlerin, bu insanlar tükettiği zaman faydaları çok önemlidir. Çinko eksikliğinde insanlarda, tıp tabiriyle çinko noksanlığında kısırlık, magnezyum noksanlığında vücudun insan fotosentezi eksik olduğu için hastalıklar, kötü hastalıklar olabilir. Biz bu konuları biliyoruz. Burada çiftçilerimize lütfen mutlaka ve mutlaka toprak tahlilini yaptırmalarını ve toprak tahlili konusunda da Burdur Ziraat Odasına müracaat etmelerini önemle rica ediyorum” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Demir,, Canlı, Yayında, Soruları, Cevapladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı