301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Kasım 2017 - Cumartesi 10:11 Bu haber 3256 kez okundu
 
Ali Başkan Muhtarlara Sordu
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Muhtarlara Hastane Yerini Sordu!
BELEDİYE Haberi
Ali Başkan Muhtarlara Sordu

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında toplanan muhtarlar, yeni hastane yeri konusunda ortak görüşü hastanenin mevcut yerinde kalması oldu.

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında toplanan mahalle muhtarları ile Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri Yeni Hastane yerini masaya yatırdı.

 

Burdur Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Duygulu ve Serdar Başgül, mahalle muhtarları, Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri ile meclis üyeleri katıldı.

 

Toplantıda Başkan Ercengiz, yeni hastane yeri konusunda çekincelerini dile getirirken muhtarların ortak görüşü ise hastanenin mevcut yerinde kalması yönünde oldu.

 

 

“150 milyonluk yatırıma teker takamayız”

Bir devlet hastanesi yapıldıktan yarım asır sonra yeni hastane planlaması yapıldığını belirten Başkan Ercengiz, “Bu hastane yapılırsa yeni bir hastane yapılması yarım asır daha alabilir. Yapılacak 150 milyon liralık yatırımın altına teker takamayız. Eğer o bölgede aksaklıklar olursa bunu geri döndürme şansımız yok. Bu yapılacak yatırım sıradan bir yatırım değil. Bugün postanenin oraya gitmesini ister misiniz? Herhangi bir kurumun oraya gitmesini ister misiniz? Ekmek kadar su kadar zaruri bir devlet binasından bahsediyoruz. Isparta, Antalya, Kütahya, Uşak gibi bazı illeri örnek göstererek devlet hastanelerinin kente uzaklıklarından bahsediyorlar. Bahsedilen bu illerin tamamında ya alternatif devlet hastanesi var, ya tıp fakülteleri var, ya araştırma hastaneleri var. Bunlarla beraber o illerde özel hastaneler var. Biz sadece tek bir hastaneden bahsediyoruz. Özellikle Aydınlıkevler, Kışla, Bağlar, Menderes, Yeni, Bozkurt, Hızırilyas, Değirmenler, Şirinevler Mahallerindeki vatandaşlarımız sosyo ekonomik yapısı orta gelir ve alt gelir düzeyinde. 17 yıl bir fiil eczanemde nöbet tuttum. Çocuğunu battaniyeye sarıp bisiklet üzerinde getiren vatandaşı biliyorum. Yarın bunları yaşayacağız. Bugün bu kararı verenler bu kentte yaşamayabilir. Bu kente yapılacak devlet hastanesi en merkezi yerinde yapılması tüm vatandaşlarımızın kullanması için uygundur. Yılda 3 bin vaka batıda bulunan ilçelerimizden geliyormuş. Gölhisar, Tefenni ve Yeşilova’da devlet hastanelerimiz var. Mutlaka sevk olacaktır. Bugün Burdur Devlet Hastanesi de yetmiyor, Süleyman Demirel Tıp Fakültesi de yetmiyor, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi de bazı vakalarda yeterli olamıyor. Hastalar daha ihtisaslı hastanelere sevki yapılıyor.” diye konuştu.

 

 

“Hizmet etmek için varız”

Çekimser oy kullanmalarının temel sebebinin çekincelerinin olmasından kaynaklandığını belirten Başkan Ercengiz, “Bu memlekete hizmet etmek için varız. Bu konuyu mecliste elbette tartışacağız. Eğer bu iş resen yapılacaksa meclise sormanın anlamı yok. Bizim muhtarlara da bir şey sormamıza gerek yok ama biz 2 aya bir toplanarak ortak akılla yapabilmek için çalışıyoruz. Devlet hastanesi bir yatırım değildir, zaruri bir ihtiyaçtır. Zaruri bir ihtiyaç en kısa zamanda en etkin şekilde yapılmalıdır. Biz bunun karşısında değiliz. Orman Bölge Müdürlüğü yapılacaktı oy birliği ile meclisten geçti. Spor Salonu yapımı meclisten oy birliği ile geçti. Milli Eğitim Müdürlüğü yapılacaktı oy birliği ile geçti. İş-Kur yapılacaktı oy birliği ile geçti. Orman Bölge Müdürlüğünden vazgeçildi, eski yerine yapılacak denildi o da oy birliği ile geçti. Hangi yatırımın önüne geçmişiz. Yapılacak yatırımın mantıklı olması lazım. Kentimize bir çivi çakacak kişinin başımızın üstünde yeri vardır.” dedi.

 

 

“İzole kalan bir bölge”

Toplantıda şahsi fikirlerini belirten Mimarlar Odası Temsilcisi Cumhur Batur, “Bazı yapılar yapılırken dikkatli olmak gerekir. Öncelikler maliyet konusuna bakılmalı. Maliyet yönüne baktığımızda zemin çok önemli. Bu maliyetle ek bir bina mı yapmak mantıklı olur bunlara bakmak gerekiyor. İkinci olarak sosyal donatı alanların yapılabilecek alanların oluşturulması gerekiyor. O bölgeye gelecek olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar gerekiyor. Ticari yönden eczane, medikal ve market ihtiyacını karşılayacak imar parseli baktığımız zaman yok. Biz hastaneyi öyle bir yere koyarız ki o bölge gelişir. Ama buraya baktığımız zaman izole kalan bir bölge. Şehrin tüm bölgelerinden ulaşımın kolay sağlandığı bir yere yapılması daha güzel ve daha raht olacaktır.” dedi. 

 

 

“Parselasyon yapmamız zor” 

İnşaat Mühendisleri Odası Burdur Temsilcisi Mahmut Vural, “Maliyet konuşmamız için zemin etüdü yapılması gerekiyor. Fore kazık teknolojisi yapabiliyoruz. Bu da binayı sağlam zemine oturtmaktır. Sağlam zemin acaba kaç metrede? Belki 10 metrede belki 100 metrede. Burası göl çekilme sahasıydı. Hali hazırda yeni yerleşkeler var. O bölgede yeni parselasyon yapmamız zor görünüyor. Oranın ticari olarak değerlenmesi göremiyoruz. Bu kanaatlerden dolayı şehir merkezinde gerek cezaevi, gerek şeker fabrikası, gerekse askeriye veya şehir merkezinde mümkün değilse gelişmeye açık bölgede yapılması daha faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi. 

Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Hüseyin Tarhan, “Zemin etüdü yapılmadan maliyet hesabı yapmak çok zor. Biz oda olarak zemin etüdü yapılıp yapılmadığı hakkında bir bilgimiz yok. Zeminin ne olduğunu bilmeden uygun alan uygun olmayan alan olarak değerlendirilebilir” dedi. 

 

 

“Referandum yapılsın”

Muhtarlar Derneği Başkanı Sami Çelik ise “Şahsi fikrim hastane yerinde kalsın. Gerekirse eski otogar alanı da düşünülsün. Demokrasi Parkı da düşünülsün. Yerinden kalmasını istiyoruz. Muhtarlar Derneği yönetim kurulu olarak bir araya geldik. Böyle bir konu halkımıza sorulsun referandum yapılsın istiyoruz” dedi. 

 

 

“Çekincelerimizde haklı olduğumuzu gördük”

Katılımcıların görüşlerini ifade etmesinin ardından toplantıyı değerlendiren Başkan Ercengiz, daha geniş katılımlı bir toplantıyı Salı günü yapacaklarını duyurdu. Başkan Ercengiz, “Mecliste verdiğimiz karar gerektiğinde geri dönülemez bir karar değil. Zaten ret oyu kullanmadık, çekincelerimizi ortaya koyduk. Çekincelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu şimdi daha iyi görebildik. Toplantıda sırayla söz alan mahalle muhtarlarımız, genel kanaati de hastanenin Atatürk Mahallesi’ne yapılmaması yönünde oldu. Hastane yerinin belirsizliği ve mevcut hastane yerinin sağlık hizmetleri anlamında hizmet veremeyecek oluşu endişeleri taşıdıkları için hastane yerinin yeniden değerlendirilmesi yönünde muhtarlarımız arasından ortak bir kanı oluştu. Karışıklıkları gidermek amacıyla daha kapsamlı bir toplantı yapmak üzere muhtarlarımızı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ve milletvekillerimizi de toplantıya davet edeceğiz. Salı günü gerçekleştireceğimiz toplantıda daha sağlıklı bir sonuç elde edeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör: Manşet Burdur
Etiketler: Ali, Başkan, Muhtarlara, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı